Dražen Šimleša - Snaga utopije : anarhističke ideje i akcije u drugoj polovici dvadesetog stoljeća

Snaga utopije : anarhističke ideje i akcije u drugoj polovici dvadesetog stoljeća
Žanr Stručna literatura - Znanje - Učenje - Društvene znanosti
Izdavač Što čitaš?, Zagreb
Prevoditelj -
Vrsta uveza Meki
ISBN13 9789537200084
ISBN10 9537200086
Godina 2005
Broj stranica 260
Format 21 cm
Obavijest knjiga nije dostupna Obavijesti me

Suvremene anarhističke ideje i akcije kroz sve oblike masovne komunikacije doživljavaju različite interpretacije, no svakako su opet izrazito prisutne, kako prije pet godina kada je objavljeno prvo izdanje «Snage utopije», tako i danas. Često je tu riječ o mistifikaciji, krivim interpretacijama ili čak zlonamjernim podmetanjima, a za razliku od mnogih drugih političkih ideja, anarhistički pokret rijetko ima priliku javno objasniti svoja polazišta. To je bila i jedna od motivacija za nastanak ove knjige, barem njenog prvog izdanja.

Knjiga donosi pregled osnovnih anarhističkih ideja, stavova i vrijednosti, pa je njom pokriven dobar dio klasičnog anarhizma kako bi se pojasnio kontinuitet i temelji na kojima je zasnovan, no veći dio je posvećen suvremenim smjerovima unutar pokreta, što dodatno upotpunjuju pregledi nekih od najvažnijih i najvidljivijih akcija, koje su obilježile posljednjih pedesetak godina. Tako su u knjizi obrađena prva organizirana skvotiranja nakon drugog svjetskog rata kao i daljni razvoj skvoterskog pokreta, previranja u svijetu tijekom šezdesetih i sedamdesetih (uključujući i neizbježnu '68.) godina, globalno protivljenje kapitalizmu, alternativni mediji, diskusije o nasilju i nenasilju, rodnim odnosima, ali i odnosi između različitih smjerova unutar anarhizma. Važan dio čini pregled radova nekih od eksponiranijih suvremenih teoretičara anarhizma, njihove razlike, povezanost, sukobi i sve ono što je obilježilo njihov dosadašnji rad.

Drugo izdanje je znatno prošireno i dopunjeno (brojčano govoreći, riječ je o novih stotinjak stranica) kroz priloge nekoliko suradnika i suradnica (Goran Ivanović, Iva Kraljević, Robert Posavec i Marko Strpić), a za razliku od prvog izdanja, koje je bilo okrenuto uglavnom pokretu u svijetu, sada donosi i kratak pregled razvoja i djelovanja pokreta na lokalnoj razini, odnosno u Hrvatskoj tijekom posljednjih pedesetak godina.

Jedna od posebnosti ovog izdanja je to da su unutar originalnog teksta učinjene promjene bez samog autora, pa iako Dražen Šimleša ostaje potpisan kao autor, knjiga se djelomično razvijala bez njegovog utjecaja. To se dogodilo zahvaljujući njegovom pozivu u prvom izdanju da se pregled ideja i akcija nadopuni, jer nije bilo moguće pokriti baš sve, tako da knjiga i danas ostaje otvorena za daljnji razvoj