Božidar Violić - Isprika : ogledi i pamćenja

Isprika : ogledi i pamćenja
Žanr Publicistika - Politika - Popularna znanost - Biografije/memoari
Izdavač Naklada Ljevak
Prevoditelj -
Vrsta uveza Tvrdi
ISBN13 9789531789660
ISBN10 9531789665
Godina 2008
Broj stranica 370
Format 21,5 cm
Obavijest knjiga nije dostupna Obavijesti me

Nakon za kazalište važne knjige "Lica i sjene", tih autoanaliza vlastitih režija strukturiranih u formi razgovora i "međurazgovora" u kojima s vremenske distance analizira vlastite stavove, a što ih u njezinu drugom izdanju 2004. nadopunjuje s deset napisanih portreta glumca, Violić iznenađuje novom knjigom. Zapravo su "ogledi i pamćenja" dobro pogođen podnaslov što opisuje dinamičnu heterogenost ove knjige, koja je i memoarske naravi, osobna i otvorena.

Violićeva autobiografija ujedno je i (sada već) povijest poetike jednoga kazališnoga razdoblja koje je obilježio Gavella i njegovi redateljski učenici. Analizirajući svoja redateljska iskustva, i u ogledima ove knjige s jedne strane bavi se analizom dramskoga teksta, a s druge kazališnim i političkim kontekstom koji dominira u devedesetima te bitno određuje i vrednuje njegovu redateljsku poetiku.
 
"A u tom našem teatru teško je preživjeti ako si izvan klana, izvan sustava, izvan neke nametnute političke mode: Violić je uspio ostati svoj, nije se pokušavao mijenjati i prilagođavati, ne iznevjerivši tako svoj senzibilitet, svoj osjećaj za teatar, glumca i literaturu. Ne znam da je i jedan redatelj ispisao tako otvorene stranice o suočavanju sa svojim sve manjim umjetničkim sudjelovanjem u kazališnom životu i vremenom sve manjim režiranjem, a koje vjerojatno dolazi s godinama, kao što s godinama dolaze neki novi klinci i kao što s godinama nestaju generacije redatelja i glumaca s kojima si dijelio svoju nezaboravnu kazališnu mladost.

Violićevo autobiografsko razotkrivanje doživljaja te kazališne starosti tako je neskriveno, snažno i duboko, ono fascinira hrabrim otkrivanjem osjećaja s druge strane kazališne medalje koju svi u tim istim godinama ‘treće dobi' ne pokazuju, a pogotovo ne ispisuju."