Miroslav Radman,Daniel Carton - Žene u Titovoj sjeni

Žene u Titovoj sjeni
Žanr Publicistika - Politika - Popularna znanost - Biografije/memoari - Biografija
Izdavač V.B.Z
Prevoditelj -
Vrsta uveza Meki
ISBN13 9789532019056
ISBN10 9532019057
Godina 2008
Broj stranica 270
Format 23,5 cm
Obavijest knjiga nije dostupna Obavijesti me

Josip Broz Tito, slobodno se moze reci, bio je miljenik sudbine. Zivotna je prica dugogodisnjeg vode Jugoslavije fascinantna. Seoski djecarac, rodjen u siromastvu i provincijskoj zabiti velikoga austrougarskog carstva, postat ce u Drugome svjetskom ratu vodja najvecega partizanskog pokreta u Europi, a rat ce trijumfalno zavrsiti na strani pobjedonosne antifasisticke koalicije. Postat ce karizmatican voda Jugoslavije i jedan od najuglednijih svjetskih drzavnika svog vremena. O njemu se, naravno, jos dandanas vuce mnogo kontroverznih prica. Mnogi ga se sjecaju s iskrenom nostalgijom, smatraju ga pozitivnom povijesnom licnoscu, a opet, mnogi ga jos i danas mrze iz dna duse. No, o tome sam dosta pisao u knjizi 'Tito bez maske'. Na neki nacin 'Zene u Titovoj sjeni' nastavak su 'Tita bez maske'. Tito nije bio samo sretne ruke kada su posrijedi bili politika i ratovanje. Imao je srece, kako se to kaze, i sa zenama.
No, bilo bi banalno baviti se samo njegovim ljubavnim i seksualnim zivotom iako su portreti njegovih pet zena vise nego zanimljivi i svakako zahvalna tema za obradu. Pet lijepih zena, pet sudbina. Pet zenskih portreta jednoga prohujaloga tegobna vremena. Uglavnom je ovo prica o zalosnim, pa i tragicnim zenskim sudbinama. Nije bilo lako biti zena Josipa Broza. I pokraj svih svojih zena, velikih ljubavi, velike osobne popularnosti i naklonjenosti mnogih zena zadnjih godina zivota, Tito je, iako formalno ozenjen, zivio sam, osamljen i duboko potisten. Na svom politickom Olimpu dozivio je tugu i prazninu zivotne jeseni poput staroga autokrata iz knjige 'Patrijarhova jesen' Gabriela Garcije Marqueza.
Jos nas je nesto natjeralo da se bavimo Titom i zenama. Rijec je o zenskom pitanju, koje je u Europi zivo sto i vise godina. Socijalizam je na svoj nacin doveo zenu na javnu pozornicu, otvorio joj vrata drustvenih struktura i institucija prvi put u povijesti ovih prostora. Je li to bilo dobro ili lose? Kakav je u Titovo vrijeme bio drustveni polozaj i uloga zena? Intrigantno je i za mnoge bogohulno pitanje je li zenama Titov rezim nesto koristio ili samo stetio. Kako je zenama u Juznih Slavena bilo prije Tita, kako u Karadjordevicevoj Jugoslaviji? Je li im bilo bolje u vrijeme socijalizma ili im je bolje danas?