Stevan Dedijer - Špijun kojeg smo voljeli : autobiografija

Špijun kojeg smo voljeli : autobiografija
Žanr Publicistika - Politika - Popularna znanost - Biografije/memoari - Autobiografija
Izdavač V.B.Z
Prevoditelj Jasna Grubješić
Vrsta uveza Meki
ISBN13 9789533042879
ISBN10 9533042877
Godina 2011
Broj stranica 250
Format 23,5 cm
Obavijest 7,07
knjiga nije dostupna Obavijesti me

Stevan Dedijer (Sarajevo, 1911.- Dubrovnik, 2004.) - fizičar, novinar, padobranac, diplomat, obavještajac, znanstvenik, sveučilišni profesor, član Švedske akademije znanosti, poliglot, utemeljitelj koncepta poslovnog obavještavanja (business intelligence)... - bio je jedan od sudionika najvažnijih događaja 20. stoljeća i jedan od rijetkih koji su ih i sami kreirali. Bio je jedan od prvih i najglasnijih srpskih intelektualaca koji su se aktivno pobunili protiv Miloše-vićeve velikosrpske agresije - početkom devedesetih svojim javnim istupima nedvosmisleno je osuđivao Miloševićev režim i ogradio se od njega i njegovih velikosrpskih pretenzija.
U svojoj je obiteljskoj povijesti objedinio Crnu ruku, Kraljevinu SHS, školovanje u inozemstvu, Ameriku, važne bitke Drugoga svjetskog rata, odanost Titovu režimu, disidentstvo, vrhunsku znanstvenu karijeru na jednom od najpres-tižnijih svjetskih sveučilišta i aktivnost u mirovini, u dubokoj starosti. Svoju životnu avanturu kroz turbulentna stoljeća započeo je školovanjem u Rimu; u doba Velike krize 1929. imigrirao je u SAD, gdje je na Sveučilištu Princeton diplomirao teorijsku fiziku. Ondje gaj e zatekao Drugi svjetski rat; odlučio je prijaviti se u OSS, preteču CIA-e, no kad su Amerikanci otkrili da je njihov nesuđeni obavještajac komunist, odmah je izbačen. Potom se prijavio u američku 101. zračnu diviziju, gdje je služio od 1942. do 1945. kao padobranac i tjelohranitelj generala Taylora.
Po završetku Drugog svjetskog rata Dedijer se vratio u Jugoslaviju i postao jedan od ključnih sudionika u stvaranju nove države: bio je novinar u beogradskoj Borbi, a zatim ga je, kao fizičara, nova vlast angažirala na izradi »Titove« atomske bombe. Svjestan besmislenosti takve ideje, počeo je kritizirati komunističku vlast i Tita i tako je započela njegova disidentska faza - bio je degradiran, i profesionalno i osobno, a u šest godina vlasti su mu trinaest puta odbile izdati putovnicu. Kad ju je napokon dobio, odlučio je emigrirati; najprije je otišao u Dansku, u Institut za teorijsku fiziku Niels Bohr, da bi se na koncu skrasio u Švedskoj, na Sveučilištu u Lundu, gdje je osnovao Research Policy Institute. Bio je i poznati svjetski stručnjak i savjetnik za prikupljanje poslovnih informacija.
Njegova životna priča koja odiše optimizmom, vedrinom i razigranim smislom za humor - prvi put objavljena posthumno u ovoj knjizi - bogat je uvid i slika čovjeka čiji je život bio izniman, baš kao i povijesni događaji kojima je svjedočio. U zabilješkama koje je pisao i prikupljao zadnjih dvadeset godina svoga života, Stevan Dedijer dijeli s nama svoje čudesne avanture kroz objektiv svog neizlječivo optimističnog i znatiželjnog uma.