Grupa autora - Ekumenska povijest Crkve 3 - Novi vijek i moderno doba

Ekumenska povijest Crkve 3 - Novi vijek i moderno doba
Žanr Priručnici - Savjetnici - Slobodno vrijeme - Teologija/religija
Izdavač Teološki fakultet Matija Vlačić Ilirik
Prevoditelj -
Vrsta uveza Meki
ISBN13 9789537307165
ISBN10 9537307166
Godina 2008
Broj stranica 366
Format 23 cm
Obavijest knjiga nije dostupna Obavijesti me

PREDGOVOR HRVATSKOM IZDANJU
Treći svezak zaokružuje naš trogodišnji projekt prevođenja Ekumenske povijesti Crkve i pred čitateljem se nalazi njegov možda najintrigantniji dio - ili barem onaj koji je kod autora koji su na njemu surađivali potaknuo najživlju debatu. Komentari kolega iz drugih konfesija postaju brojniji i duži, a za razdoblje Trećega Reicha i odnosa papinstva prema nacističkom režimu i veoma žučljivi. Mogli bismo se zapitati je li takav pristup doista pridonio interkonfesionalnom zbližavanju, što urednici ističu kao prvenstveni cilj objavljivanja povijesti Crkve u ovakvom obliku, ali svakako je obogatio crkvenu historiografiju za jedno sasvim originalno i poučno djelo, koje se može Čitati kao napeta knjiga, upotrebljavati kao udžbenik ili ciljano otvarati na određenom mjestu kao referentni priručnik.
U uredničkom pogovoru, naslovljenom »O smislu i granicama Ekumenske povijesti Crkve«, metodologija ove knjige suprotstavljena je programu za koji je nekoliko godina prije njezina objavljivanja pledirao Ernst Benz, pod naslovom Povijest Crkve s ekumenskog gledišta. Dok je Benz zatražio od crkvenog povjesničara da pokaže »smjelost u prelaženju granica« i »kritičko samoosvješćivanje«, urednici R. Kottje i B. Moeller nisu postavili tako dalekosežne zahtjeve pred svoje suradnike. Umjesto toga, istaknuli su činjenicu da je pristranost i privrženost određenoj crkvenoj zajednici uglavnom neizbježna činjenica koju je teško apstrahirati, baš kao što je to često slučaj i s nacionalnom poviješću. To je, priznaju oni, »ograničenje i nedostatak«, ali istodobno izražavaju vjeru u načelo pluralizma i bogatstva u raznolikosti, skromno naposljetku zaključujući da je i sama procjena situacije u suvremenoj crkvenoj historiografiji te stupanje u ekumenski povijesni dijalog nezanemariv napredak u odnosu na prošla vremena.
U istom duhu optimizma posvećujemo ovaj posljednji svezak Ekumenske povijesti Crkve Šezdesetoj obljetnici osnivanja Svjetskoga vijeća crkava u Amsterdamu.