Zvonko Todorovski - Negdje iza duge : pustolovno fantastični roman za djecu

Negdje iza duge : pustolovno fantastični roman za djecu
Žanr Knjige za djecu, mlade i tinejdžere - Knjige za djecu - Dječja književnost
Izdavač Naklada Lukom
Prevoditelj -
Vrsta uveza Tvrdi
ISBN13 9789536337422
ISBN10 9536337428
Godina 2012
Broj stranica 239
Format 21 cm
Prodajna cijena (Vrlo dobro stanje) 12,50 € Kupi

Roman naslovljen "Negdje iza duge" posljednje je, deveto prozno djelo književnika Zvonka Todorovskog, za uredničko čitanje dovršeno netom prije njegove prerane smrti u 50-oj godini života. Njegovo svega desetogodišnje literarno djelovanje obilježeno je nagrađivanim romanima za djecu i mlade (za života objavio ih je ukupno šest u više izdanja, od čega su dva uvrštena u školsku lektiru), ali su i dva autorova prozna djela namijenjena odraslima, izazvala pažnju čitalaca i pohvale i priznanja stručne kritike. 

Time se gotovo odmah nakon što se pojavio na literarnoj sceni, Zvonko Todorovski uvrstio među najznačajnije i najzanimljivije literarne pojave suvremene hrvatske književnosti, naročito na planu recentne književnosti za djecu i mlade. 


Ovaj njegov novi roman za djecu lijepo je, maštovito i slojevito djelo, stilski i literarno kvalitetno napisano, koje će mladog čitatelja zaintrigirati pričom ali i obogatiti vrijednosnim porukama, neophodnim u izgradnji njegove ličnosti.       

Glavni lik radnje maleni je kućni ljubimac hrčak Grga, koji u snu biva pozvan da prijeđe na Drugu Stranu kako bi pomogao dječaku Petru Skočivjetru i njegovoj šarolikoj družini u pronalasku i oslobađanju Petrove otete i zatočene prijateljice Sanjalice iz ruku opakoga pretendenta na prijestolje Gruba Sivoduba i njegovih Divljačara.

Iz poglavlja u poglavlje pratimo dogodovštine Petrove družine i nekad plašljivog hrčka koji je pri prijelazu doživio čarobnu transformaciju u junaka Prha Zrnovrha. Priča je to o odanosti, hrabrosti, prijateljstvu i zajedništvu, vrlinama svjetla kojima se Petrova družina suprotstavlja silama mraka i zla i na kraju, dakako, pobjeđuje. Njihov svijet svjetla je spašen, Sanjalica i opet može bezbrižno sanjati pod javorovom krošnjom, a djevojčica Vesna koja je cijelu tu pustolovinu sanjala u vrućici zbog ospica, prebrodivši krizu, konačno može mirno spavati i - sanjati!                              

Književnost Zvonka Todorovskog obilježila je upravo sklonost fantastici i imaginarnom, no u ovom novom romanu on se posebno literarno poigrao kompleksnošću snova i njihovom stvarnošću. Uzevši za moto romana misao iz Shakespeareove "Oluje" ... od istog su tkanja naši snovi, ko i mi sami, a taj mali život okružen snom je..., Todorovski osnovnu radnju romana "Negdje iza duge" - pustolovine družine Petra Skočivjetra i Prha Zrnovrha - umata i prepliće u snove nekolicine likova (Sanjalica, Vesna, kitolika stvorenja, hrčak Grga, Veliki Stvoritelj), gradeći tako novu, višu dimenziju djela, koja mladog čitatelja tjera na gotovo filozofsko promišljanje od čega se i "u čijem se snu tka to pahuljasto tkanje našega svijeta". Pritom se u postmodernom duhu referira i na djeci poznata, jednako maštovito uslojena djela kakva su "Čarobnjak iz Oza", "Petar Pan" i "Alisa u zemlji čudesa". 


"U vremenu u kojem sve više djece provodi cjelokupno slobodno vrijeme ispred televizijskog ekrana ili kompjutorskog monitora, ugrožen je razvoj njihove imaginacije i vještina upotrebe riječi. To danas dokazuju već i znanstvena istraživanja: djeca kojoj od najranijeg djetinjstva nisu čitali knjige, koja poslije nisu sama čitala - imaju slabije razvijenu imaginaciju i teže se izražavaju. No, kako se knjiga može boriti s privlačnošću sofisticiranih crtića i računalnih igrica? Tako da prijemčivom pričom posve obuzme dječju pozornost. 

Upravo takvi su romani za mladež Zvonka Todorovskog - uvijek imaju intrigantnu priču, neobičan zaplet, dašak fantastičnoga, ali i fino utkano znanje iz nekog područja, decentno inkorporirane spoznaje. Poput rijetkih uspješnih pisaca za mlade, Todorovski je sačuvao entuzijazam za dječje dogodovštine, vještinu da se uvuče u svijest otvorenog čitatelja i upornost da to čini stalno iznova."

(iz recenzije Jadranke Pintarić)